5.12.2019

Argan Yağının Bebekler İçin Faydaları

Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen Argan Yağı, aynı zamanda tüm dünyada sıvı altın olarak da bilinen organik bir üründür. Argan Yağı, E vitamini ve esansiyel yağ asitleri gibi birçok faydalı besin ve vitamin bakımından zengindir. Bu çeşitli besin ve vitaminler argan yağını, sağlıklı saç ve cilt için en faydalı yağlardan biri yapar. Bunun yanında argan yağı, doğada bulunan tek antioksidan yağı olarak bilinir.

Argan Yağının Bebekler İçin 10 Faydası

Argan Yağının Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının bebek sağlığı için birçok yararı vardır. Bu yüzden anneler bebeklerine, argan yağı içeren ürünler satın almaktadır. Şimdi sizlere aşağıda, argan yağının bebekler için 10 faydasından bahsedeceğiz:

1. Aegan Yağı, Egzama ve Sedef Tedavisine İyi Gelir

Araştırmalara göre bundan 800 yıl kadar önce Faslılar, egzama ve sedef hastalığını azaltmak ve bu hastalıkları tedavi etmek için Argan Yağı kullanıyorlarmış. Argan yağını, vücudunuzda egzama veya sedef hastalığından etkilenen bölgelere uygulayabilir ve her gün bu bölgelere masaj yapabilirsiniz. Bebeklerin cildindeki egzama da argan yağı kullanılarak azaltılabilir. Argan yağını ve argan yağı içeren ürünleri kendi cildinize ve bebeğinize uygulayabilirsiniz çünkü sizin ve bebeğinizin cildi argan yağı ile birlikte iyileştikçe kaşıntı hissi de belirgin şekilde azalıcaktır.

2. Argan Yağı, Döküntüleri ve Yaraları Azaltır

Bebeğinizin poposunda, bel ve bacak bölgesinde bebek bezi kaynaklı döküntüler meydana gelmektedir. Bebeğinizin cildine, petrol bazlı bebek yağları uygularsanız, bebeğinizin cildinin doğal koruyucu bariyerinde sorun çıkmasına neden olursunuz. Argan Yağı cilt tarafından kolayca emilir ve bebeğinizde döküntü ve yaralı olan bölgelere Argan Yağı ile masaj yaparsanız, çocuk bezinin neden olduğu kızarıklıkları inanılmaz derecede azaltabilirsiniz. Her gün birkaç damla argan yağı veya argan yağı içeren bir ürün uyguladığınızda, bebeğinizin cildinde kayda değer bir iyileşme göreceksiniz. Argan yağı cildi daima canlı ve nemli tutar. Böylelikle bebek cildinden izler ve kızarıklıklar yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

3. Düzenli Masaj Yapın

Argan Yağı, bebeğin vücuduna ve yüzüne düzenli olarak masaj yapmak için de kullanılabilir. Bu yağın kullanılması, petrol bazlı kimyasallardan üretilen diğer bebek yağı ürünlerinin aksine, doğal olduğu için bebeğiniz için daha faydalı olacaktır. Argan Yağı tamamen mineral yağdan üretilmiştir. Argan yağı tahriş edici değildir, ayrıca yenilebilir ve son derece besleyici bir yağdır.

4. Argan Yağı Saç Derisine de Uygulanabilir

Seboreik dermatit bir deri hastalığıdır ve bebeklerde bu genellikle konak olarak bilinir. Konak tüm dünyadaki bebekler için çok sık karşılaşılan bir durumdur. Konak, bebek üzerinde herhangi bir kaşıntıya neden olmaz ancak saçlı deride iltihaplı bir görünüme neden olur. Bebeğin saç derisinde sarı renkte kabuklanma, yağlı veya saçaklanmalar olur. Doktorlar, bebeklerde konak oluşmasındaki nedenin mantar enfeksiyonundan kaynaklandığına inanmaktadır. Bu doğal argan yağını bebeğinizin saç derisine uygulayarak konak sorununa kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

5. Saç kremi veya Şampuan

Argan Yağını ve argan yağı içeren ürünleri, bebeğin saçlı derisine uygulamak sadece konak problemini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin saçlarını canlandırır ve saçlarının beslenerek gürleşmesine ve hızlı uzamasına da yardımcı olur. Argan yağı, saç kabarıklığını azaltır ve saçı yumuşatır. Argan Yağı ayrıca cansız, ayrılmış vek kırılmış saçları da iyileştirir.

6. Bebeklerde Akne Tedavisi

Yenidoğanlarda ve bebekler sivilce, çok yaygın bir durumdur. Bu durum aynı zamanda toksit eritemi (Erythema toxicum neonatorum) olarak bilinir ve aslında tipik olarak cilt döküntüsüdür. Genellikle sivilcelere neden olan bu durum, bebeklerin yağ bezlerini uyaran hormonlardan kaynaklanır. Bu durumda argan yağı, sebum üretimini kontrol etmeye yardımcı olur ve bebek cildini enfeksiyonlara ve hasarlara karşı korur.

7. Obezite, Kardiyovasküler Hastalık ve Hipotiroidi (Tiroid Yetmezliği) Önler

Argan Yağı yüksek oranda doymamış esansiyel yağ asitleri içerir ve kalp hastalığı, hiperkolesterolemi ve obezite riski gibi diğer fenolik bileşikleri büyük ölçüde azalır. Araştırmacılar, düzenli olarak işlenmemiş argan tüketiminin, antioksidan ve kolestrol düşürücü fonksiyonu olduğunu ve kardiyovasküler olay riskini azalttığı sonucuna varmışlardır.  Ayrıca, doymamış yağ asitlerinin varlığı nedeniyle hipotiroidizm gelişme riskini azaltır.

8. Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Düzenli olarak Argan Yağı tüketmenin bir başka şaşırtıcı avantajı, vücutta bulunan immün hücrelerin tepkisini iyileştirme özelliği olmasıdır. Bazı çalışmalar, Argan Yağı tarafından verilen immün yanıtın, zeytinyağı tarafından verilen immün yanıtla neredeyse aynı olduğunu göstermektedir.

9. Kanserle Savaşır

Bu yağın bir başka benzersiz terapötik özelliği, kemoprotektif bir etki sağlamasıdır. Bunun nedeni Argan Yağı, tokoferol ailesinde bulunan güçlü bir antioksidan olan γ-tokoferol bakımından zengin olmasıdır.

10. Cildi Yumuşatır

Argan Yağı doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğu için cilde güvenle uygulayabilirsiniz. Argan yağı, antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleri olan bileşikler içermesi nedeniyle cildin nemini kaybetmesini ve kurumasını önler ve bu nedenle, argan yağı en iyi doğal nemlendiricilerden biri olarak kabul edilir. Argan Yağı tamamen doğal ve kimyasallardan arındırılmış bir yağ olduğu için kadın ve  bebek cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanır. Argan Yağı ayrıca, hamile kadınlar için, C ve E vitamini içerdiği için doktorlar tarafından tavsiye edilir.