18.11.2019

Yaz mevsiminde, güneş ışınlarının, havuz ve deniz suyunun ve çevrenin, saçınıza verdiği hasarı ortadan kaldırmak için kışın saç bakımınızda kullanabileceğiniz 5 önerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kış mevsiminde saçlarınız, doğru önlemler almadığınız takdirde oldukça hassas ve kırılgan hale gelmektedir. Kış mevsiminin soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı havası ile saçlı deriniz, nemini muhafaza etmekte zorlanır, canlılığını kaybeder ve saçlarınız daha çok kırılmaya ve hatta dökülmeye başlar. Ancak, kış mevsiminde saç bakımınız için bahsedeceğimiz 5 öneri ile, saçlarınızı sağlığına yeniden kavuşturabilirsiniz.

Kış Mevsiminde Saç Bakımı İçin 5 Öneri

Kış Mevsiminde Saç Bakımı İçin 5 İpucu:

1. Saç Derinizi Doğal Yöntemlerle de Nemlendirin

Saç deriniz, kış aylarında havadaki nem eksikliği nedeniyle her zamankinden daha kuru ve kaşıntılı hale gelir. Kuru ve kaşınan saçlı deri, tahriş, kepeklenme ve saçın dökülme problemlerine daha yatkın olur. Bu nedenle kış mevsiminde saç deriniz için ihtiyacınız: 1 veya 2 çorba kaşığı ölçüsünde zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile bir çay kaşığı limon suyu… Zeytinyağını veya hindistan cevizi yağını, ılınana kadar birkaç saniye ısıtın ve ardından limon suyuyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, saçlı derinize uygulayın ve 20-30 dakika bekletin. Ardından şampuanınızla bu karışımı durulayın.

2. Saçınız için Doğru Tarak Seçin

Kış mevsiminde kapüşonlu kıyafetler, kazaklar, eşarplar, eldivenler ve bereler saçlarınızı elektriklendirir ve saçlarınızın dağınık görünmesine sebep olur. Ağır ve hacimsiz saçlarınız varsa, ahşap saplı, kılları sert ve geniş aralıklara sahip bir fırça ile saçlarınızı taramalısınız. Saçlarınız kıvırcık ve kabarık ise, fırça kullanmamanızı öneriyoruz. Fırça yerine saçlarınız için geniş aralıklı, plastik veya tahta tarakları seçebilirsiniz. Kabarık saçlarınız için tahta fırça veya tarakları seçerseniz, saçınızın elektriklenmesini de azaltabilirsiniz. Saçlarınız düz ise, kışın yapışan ve elektriklenen saçlara karşı sizin de tahta bir fırça tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

3. Saçlarınız Parlasın

Kışın nemsiz bırakan hava şartları, saç derinizi sadece kurutmakla kalmaz, saçlarınızı cansız hale getirir. Saçlarınızı parlaklığına kavuşturmak için önce geniş dişli bir tahta tarak tercih edin ve katkı maddesiz doğal bal ile saçlarınızı tarayın. Saç sıklığınıza bağlı olarak kullacağınız balı, saçınızın ucundan saç köklerinize kadar uygulayın. Sonrasında bir havlu yardımı ile saçlarınızı örtün ve 30 dakika kadar balı saçınızda bekletin. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Bal, cansız ve zarar görmüş saçların parlak ve canlı görünmesine yardımcı olan doğal bir nemlendirici görevini görür.

4. Saç Sağlığınız İçin Zeytinyağı

İki çay kaşığı zeytinyağını ısıttıktan sonra, saç derinize yavaşça masaj yaparak sürün. Yaptığınız bu yavaş masaj ile yağın, saç köklerine derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olacaksınız. Ayrıca bu masaj, saç köklerinizdeki kan dolaşımını harekete geçirecek ve saçlı derideki foliküllerinin yeterince beslenmesine de yardımcı olacak. Beslenen ve nemlenen saçın, dökülmeye karşı savaşacağını unutmayın.

5. Saçınızı Doğru Kurutun

Saçınızı tamamen sadece saç kurutma makinesi ile kurutmak, özellikle saçlarınız uzun ise, zararlı olabilir. Saçınızı kurutmanın en doğru yolu, saçınızdaki fazla suyu ve fazla nemi, havlu yardımıyla hafifçe aldıktan sonra saçlarınızı oda sıcaklığında bir odada kurutmak olacaktır. Saç kurutma makinenizin fanı çok sıcak üflüyorsa, makineyi saçınızdan en az 15 cm uzakta tutarak saçlarınızı kurutmalısınız.