31.10.2019

Solgun, küllü ve kuru ciltler… Vücudumuzun belirli bölgeleri bazen oldukça solgun, bazen de oldukça kuru ve cansız görünebilir… Bu cansız görümüm, yüzünüzde sarı tonlarında bir görünüme, dirseklerinizde kurumalara veya cildinizin bazı bölgelerinde gri ve çatlamış çizgilere neden olur. Solgun ve cansız bir cildin nedeni sağlık ile ilgili bir durumdan veya hava koşullarından bile meydana gelebilir.

Solgun Ciltler İçin Güzellik İpuçları

Cildim Neden Solgun Görünüyor?

Cildinizin solgun ve soluk görünmesinin en önemli sebeplerinden biri, cildin yeterli miktarda suya sahip olmamasından kaynaklanan nem kaybı olabilir. Cildinizin susuz kaldığını, kol, bacak ve yüzünüzün küllü gri ve sarı renklerde görülmesinden anlayabilirsiniz.

Solgun cilde neden olan etkenlerden biri de çevresel faktörlerdir. Özellikle soğuk, nemsiz ve sert hava koşulları karşısında cildimiz savunmasız kalır ve canlılığını kaybeder. Bunun yanında uzun süren sıcak banyo veya duş, kullanılan sabun, şampuan, deterjan veya sert kimyasallar içeren kişisel bakım ürünleri, cildinizin kurumasına ve solgun bir görünmesine neden olur.

Ayrıca, herhangi bir dermatit türü rahatsızlığınız varsa cildiniz, normalden çok daha fazla kuruluğa ve cansız görünüme yatkın olmaktadır.

Atopik dermatit olarak bilinen egzama, en çok kol kıvrımlarında ve dizlerde kaşıntılı bir kırmızı döküntüye neden olmaktadır.

Sedef ise, en çok diz ve dirseklerdeki deride pembe ve pul pul plaklanmalara yol açmaktadır.

Banyo Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Sıcak su ile banyo veya duş almaktansa, ılık su ile yıkanmayı tercih edin ve suda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Duş jeliniz, şampuanınız ve saç kremiminiz sert kimyasal içeriyorsa veya ağır bir kokusu varsa, ürünlerinizi daha hassas ürünler ile değiştirmeyi düşünün.

Seranem Vücut Bakım Şampuanı, içeriğinde bulunan Argan yağı ve glikosil seramidler sayesinde, cildinizde oluşan kaşıntıları önler ve cildinize yüksek nem birikimi sağlar. Cildin doğal yapısını koruyan Seranem Vücut Bakım Şampuanı, pH 5.5 değerine sahiptir ve günlük kullanıma uygun olduğu için duş ve banyolarınız için vazgeçilmez bir ürün haline gelecektir.

Kuru, soğuk, sert ve rüzgarlı hava durumları, cildin yeterli miktarda yapısal lipit üretememesine neden olur ve bu, çok yağlı gibi görünen ciltleri bile kurutabilir. İşte bu durumda, Seranem Vücut Bakım Şampuanı, yıkanırken bile cildin doğal lipit dengesini koruyan mikro emülsiyon alkil glikosit içerdiği için cildinizin doğal yağ ve nem dengesini yeniden kazanmasını sağlar.  

Cildinizi Her Gün Nemlendirin

Solgun ve kuru cildin ilacı, cildi her gün içerden olduğu gibi dışarıdan da nemlendirmektedir. İşe, banyodan hemen sonra ve sıcak veya soğuk havalarda evden çıkmadan önce cildinizi nemlendirmek ile başlayabilirsiniz.

Doğal formüller ile elde edilmiş nemlendiriciler, cildin üst katmanındaki doğal nemlendirme fonksiyonlarını harekete geçirir. Aynı zamanda nemlendiriciler, sarkmış cildin üzerindeki deri hücrelerinin birbirlerine yapışmasını sağlayarak cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmelidir. Diğer yandan iyi bir nemlendirici, formülüne bağlı olarak, cildin üzerinde yayılarak nemin dışarı çıkmasını önlemelidir. Pürüzsüz ve nemli görünüm, sık ve düzenli uygulandığı takdirde kalıcı hale gelmektedir. Dermadolin nemlendirici krem ve losyonlar, cildin doğal yapısındaki dermisde bulunan Hyalüronik Asit eşdeğerlisi Bitkisel Polisakkaritler içerdiği için cildinizi 24 saat nemlendirmeyi vaat eder. 

Piyasada pek çok ve çeşitli nemlendirici türleri vardır.  Ancak kuru ciltler için glikosil seramidler ve hyalüronik asit eşdeğeri olan bitkisel polisakkarit içeren losyon ve kremler, cildiniz için en iyi nemlendirici türleridir.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temel şartlarından biri her gün en az 8-10 bardak su içmektir. Vücut ağırlığınıza ve spor sıklığınıza bağlı olarak bir günde içmeniz gereken ortalama su ve sıvı miktarını diyetisyeninize sormalısınız.  

Doktora Gitmekten Korkmayın

Cildiniz uzun bir süredir solgunsa veya günlük hayatınızı etkileyecek ölçüde cildinizin herhangi bir yerinde kaşıntı, kızarıklık, dökülme gibi problemler varsa, çok geçmeden bir dermatolog randevusu almalısınız. Doktorunuz, cildinizde meydana gelen bu gibi rahatsızlıkların altında herhangi bir tıbbı neden olup olmadığını belirlemede ve bu rahatsızlıkların tedavisinde size yardımcı olabilir.