31.10.2019

Saçlarımız, dış görünüşümüzü ve psikolojimizi değiştirebilen ve bizi yansıtan en önemli ayrıntılardan biridir. Saç sağlığımız yerinde olmadığında saçlarımız sağlıksız görünür ve dökülmeye başlar. Canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bu yazımızda sizlere, saç sağlığınızı iyileştirecek 6 önemli tavsiye vereceğiz.

Saç Sağlığınızı İyileştirecek 6 Tavsiye

Araştırmalar, bir insanın günde ortalama 100 – 150 adet saç telinin dökülmesinin normal olduğunu söylemekle birlikte, sağlıklı bir insanın saçlarında ayda yaklaşık yarım inç büyümenin gerçekleşebileceğini söylemektedir. Yaş ilerledikçe, gerekli bakım yapılmadığı takdirde, saçların büyüme hızı yavaşlar ve zayıflayan saçlar köklerinden ayrılarak saçlarda dökülmeler meydana gelir.

İşte saç sağlığınızı korumak ve saçlarınızı güçlendirmek için Dermatologların önerdiği çok önemli bakım tavsileri:

Sağlıklı Beslenin

“Ne yersen, sen o’sun” sözünden yola çıkarak nasıl ki yediklerimiz vücudumuzu ve cildimizi etkiliyorsa aynı şekilde saçlarımız da yeme ve içme alışkanlıklarımıza göre reaksiyonlar gösterir. Bol yapraklı sebzelerin dahil olduğu ve demir ve D vitamini yönünden güçlü olan besinleri beslenmenize dahil ettiğinizde, saçlarınızdaki gözle görünür iyileşmeye şahit olacaksınız. Demir ve D vitamini, yeni saçların oluşmasında ve var olan saçların güçlenmesine yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Bunların yanı sıra, çinko saç ve tırnak yenilenmesinde ve onarılmasında etkili olan bir mineraldir.  Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, ama vücudunuz tarafından üretilmeyen Omega 3 yağ asitleri, hücre zarı yenilenmesi için çok önemlidir. Saç telininizin yaklaşık yüzde 2-4’ü yağ asitlerinden oluştuğu bilgisine göre, Omega 3 yağ asidi içeren besinleri ögünlerinizde dahil etmek, saç telinizin güçlenmesinde en önemli yapı taşlarından birinin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın

Saçlarınızda oluşan problemlerin birçoğu olumsuz sağlıksal nedenler yüzünden oluşmaktadır. Bunun yanında genetik ve hormonal faktörler de saç sağlığınıza zarar verebilir. Örneğin, tiroid disfonksiyonu olan kişilerde, saç yapısında incelmeler ve dökülmeler daha sık meydana gelir. Buna benzer birçok sağlık problemi, saç sağlığınıza etki ediyor olabilir. Bu nedenle, dönemsel olarak kan tahlillerinizi ve hormon testlerinizi yaptırmalı, dermotolog randevularınızı aksatmamalısınız.

Stresinizi Kontrol Altında Alın

Stres, vücut sağlığımıza olumsuz yönde etkisi olan en önemli faktörlerden biridir. Psikolojiniz ve siniriniz gergin olduğunda, vücudunuz da gerilir ve yaşam enerjiniz saçlarınızdan bile uzaklaşır. Stres, saç tellerinizin zayıflamasına ve hatta dökülmesine sebep olur. Doktorlar, doğum, ölüm, hastalık gibi olumsuz durumların, “telogen effluvium” adı verilen bir tür saç dökülmesini bile tetikleyebileceğini belirtiyor.

Minimum Ürün – Minimum Sıcaklık

Günlük hayatımızda saçlarımız için kullandığımız birçok ürün ve sık başvurulan saç aletleri, saçın kendisine, saç köküne ve saç derisine zarar verebilir. Fön ve maşa gibi aletler saçı ısıya maruz bırakır ve fazla ısıya maruz kalan saçlar, parlaklığını kaybeder, zayıflar, dökülür ve kırılır.

Saçını Gözlemle

Herkesin farklı saç ve deri yapısı vardır. Dolasıyla başkasının saçına iyi gelen bir ürün, sizin saçınıza kötü gelebilir. Başkalarının memnun kaldığı ürünler, sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Bu nedenle, kendi saç ve deri tipinize uygun ürünlere yönelmelisiniz. Saçınız herhangi bir işleme maruz kaldığında nasıl tepki veriyor, kullandığınız şampuan sizi nasıl hissettiriyor veya kullandığınız bir saç kremi saç tellerinize iyi geliyor mu gibi sorular sorarak ve saçlarınızı gözlemleyerek, saç sağlığınızın farkında olabilir, gözlemlerinize göre saç bakım rutinlerinizi oluşturabilirsiniz. 

Keratinli Ürünler Tercih Edebilirsiniz

Keratin, saçımızda, vücudumuzda, tırnaklarımızda doğal bulunan bir proteindir. Saç bakımında keratin, saçlarınızı sadece yumuşatmak için değil, ayın zamanda saç tellerinizi daha esnek ve canlı hale getirmek için saçınıza destek verebilir. Uzmanlar, keratinin saçların kalınlaşmasına ve görünümünün iyileşmesine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Hidrolize keratin içeren Seranem 4 mevsim saç bakım şampuanı, herhangi bir kepek ya da yağlanma sorunu olmayan kişilerin saçlarında düzenli kullanıldığı takdirde güçlenme ve parlaklık görülmektedir. Saç dökülmesinin en çok rastlanan nedenlerinden birinin keratin eksikliğinden dolayı gerçekleştidiğini unutmayın.