13.09.2019

Bu yazımızda saçımızı ve saç derimizi temizlemek için kullandığımız şampuanların, tarihçesinden şampuanların doğru kullanımına kadar birçok detayı inceleyeceğiz.

Saç ve saçlı derideki yağ, kir, kepek, toz, çevreden gelen çeşitli parçacıkların su yardımı ile saçtan ve saç derisinden ayrılmasını ve temizlenmesini sağlayan şampuanlar, Türk Dil Kurumu’na göre “Genellikle saç yıkamasında kullanulan sıvı sabun” olarak tanımlanmıştır.

Şampuanın tarihine baktığımızda, ilk şampuanların Mısır uygarlığında kullanıldığı söylenilmektedir. Araştırmalara göre Mısırlılar saçlarını sitrik asitle yıkıyorlarmış ve sitrik asidi sabun ve soda ile karıştırak modern şampuan yapımının temellerini oluşturmuşlardı.

Şampuanın adını, Hintçede masaj anlamına gelen “champo” kelimesinden aldığı söylenmektedir. 1700’lü yılların ortalarına doğru Hintliler tarafındna üretime başlandığı söylenen şampuanlar ilk olarak 1890 yılında Almanya’da üretilmeye başlamış ve şampuanların Birinci Dünya Savaşı esnasında üretimi serileşerek endüstri haline gelmiştir. 

Tarihte ilk yağlı ve kuru saçlar için şampuan 1930’lu yıllarda üretilmiş, Türkiye’de ise ilk kez 1950’li yılların başında şampuan satılmaya başlamıştır. Satılan bu şampuanlar şimdiki kremsi ve sıvı formunun aksine, su ile karıştırılarak sıvı hale gelen toz karışım paketleri ile piyasaya sunulmuştur.

Günümüzde saç tipine ve saç derisi özelliklerine göre üretilen şampuanlar, kişinin saç ve saçlı derisinin temizlemesinin yanında, saç sağlığını kazanması ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olacak şekilde üretilmektedir. Saç sağlığına kavuşmak ve saç sağlını korumak için şampuanların silikon ve paraben gibi sağlığa ve deriye zarar verecek maddeler içermemesi gerekmektedir.

Saçlarınız yıkandıktan sonra bir gün içerisinde saçta ve saçlı deride yağlanma gözlenmiyorsa, saç deriniz normal yapıda diyebiliriz. Normal saç tiplerinde, yağ üretimi dengelidir ve bu nedenle saçı ve saçlı derinin nem ve yağ dengesini korumaya yardımcı şampuanlar tercih etmelisiniz.

Saçlarınız boyalı ise, boya işlemi ve boyanın içerdiği maddeler saçlarınızın kurumasına neden olabilir. Boyalar, saçın rengini değiştirmek için kullanıldığı için boyalı saçların normal saçlara göre yıpranma ve kuruma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle yenileme ve bakım özelliği sayesinde saçı ve saç derisini nemlendirmeye yardımcı Seranem 4 Mevsim Saç Bakım Şampuanı, boyalı saçlar için de günlük bir şampuan olarak kullanılabilir. Kuru ve neme ihtiyaç duyan saçlarınız var ise Seranem 4 Mevsim Bakım Şampuanı, içeriğindeki nemlendirici bileşenleri ve keratin ile saçı ve saçlı deriyi besler ve saçınızı çevresel faktörlerden koruyarak saçınızda anti aging bir onarım sağlar. 

Saçlarınız yağlı ise, yağlanmaya karşı şampuanlar tercih etmelisiniz. Yağlanmaya karşı üretilen şampuanlar, yağlanmayı geciktirici veya önleyici hammaddeler içermelidir. Fakat saçlı deriden ve saçtan sadece yağı ve kiri uzaklaştırmak yağlı saçlar için yeterli değildir. En iyi yağlanmaya karşı şampuanlar, saçtaki yağ oranını dengede tutanlar olmalıdır. İçeriğinde Disodyum Undesilen Amido MEA – Sülfosüksinat bulunan Kadolin ve Sedolin şampuanlar, düzenli olarak ve şişe bazında dönüşümlü olarak kullanıldığında, saçlı derideki yağ dengesini kontrol altına alarak aşırı yağlanmanın önüne geçer ve saçın ve saçlı derinin normal bir şekilde yağ salgılamasına yardımcı olurlar. Buna ek olarak, yağlanmaya karşı üretilen şampuanları saçınızda en az iki kez şampuanlamalı ve gün aşırı kullanılmalısınız.

Saçlarınızda kepek problemi var ise, saçlı derinizdeki pullanmayı ve kepeklenmeyi gideren, kaşıntıyı önleyen salisilit içeren medikal şampuanlar kullanmalısınız. Selyum şampuanda yer alan selenyum sulfit, Ceradolin, Sedolin ve Pirdolin şampuanlarda bulunan zink piritiyon ve ketokonazol kepeğe karşı etkin şampuanlardır. Bu şampuanlar kepek soyucu olmalarının yanında aynı zamanda seboreik dermatit, atopik dermatit (egzama) ve sedef hastalığı olan kişiler için de tedavi edici etkiye sahiptir. Bu gibi rahatsızlığı olan kişiler, saçını matlaştırmayan, saçında kuruluğa sebep olmayan dönüşümlü kullanıma uygun fakat mantarı öldüren etken maddeyi içeren şampuanları kullanmayı tercih etmelidir. Özellikle Kadolin şampuan, bir çam türü olan ardıç ağacının kuru distilasyonu ile elde edilen bitkisel katran içerdiği için sedef hastaları için dermatologlar tarafından önerilen bir şampuandır. Bu gibi rahatsızlığı olan kişiler Kadolin, Pirdolin, Ceradolin, Sedolin gibi şampuanları masaj ile saç derisine yedirmeli, banyo esnasında saçı durulamadan önce 3-5 dakika kadar şampuanı saç ve deri ile nüfuz ettirmelidir. Böylelikle şampuanların içeriğindeki etken maddeler, saç ve deriniz tarafından daha çok emilerek, deri problemi ile savaşmaya başlayacaktır.

Dermadolin markasına ait tüm şampuanlar, “İyi Üretim Yeri” “Good Manufactoring Practices” GMP sertifikasının sahibi olup, ilaç üretim geleneği de olan fabrikamız tarafından üretilmektedirler ve hiçbir ürünümüz hayvanlar üzerinde test edilmemektedir.

Dermadolin markasına ait bütün ürünleri Türkiye’nin her yerindeki eczanelerden bulabilirsiniz. Eczaneniz, deposuna telefon ederek istediğiniz ürünümüzü kısa zamanda temin edip, size takdim edebilirler. Dilerseniz markalarımızın internet sitelerinde yer alan satış noktalarından ürünleri güvenle internetten satın alabilirsiniz.