Kış mevsiminde saçlar için 9 Öneri

İletişim
Kış mevsiminde saçlar için 9 Öneri

Kış mevsiminde saçlar için tavsiye niteliğindeki yazımızda 9 önemli hususu sizlere aktarmak istiyoruz. Mevsim koşullarının ağırlığından ötürü saç dokuları zarar görmektedir. Tıpkı cilt gibi, saçın da yumuşak ve sağlıklı kalması için soğuktan korunmaya ihtiyacı vardır. Saçlarınızı rüzgarlardan, statik elektrikten ve hatta iç mekan sıcaklığından korumanız gerekmektedir.

Şapka, bere gibi aksesuarlar takabilirsiniz

Kış mevsiminde saçlar kuru hava, kar, rüzgar, ve yağmurdan korumak için örtmeniz önemlidir. Kuru hava, kar, rüzgar ve yağmur gibi elementler saçınızı kurutur ve kırılmaya daha yatkın hale getirir.

Yün, pamuk ve diğer kumaşlar da kırılmaya neden olabilir, saçlarınızın hasar görmemesi için şapkanızın ipek ya da saten olmasını tavsiye ediyoruz.

Nemlendirici kullanın

Kışın kuru saçlarla savaşmanın şaşırtıcı bir yolunu bilmek ister misiniz? Bir nemlendiricili şampuan kullanın. İç mekan ısıtması ve  klimalar, evinizdeki havanın çok kuru olmasına ve nemi saçınızdan çekmesine neden olur. Nemlendiriciler, saçlarınızın parlak görünmesini sağlar ve saçlarınızın kurumasına engel olur.

Düzenli olarak saçlarınızı kestirin

Her dört ila sekiz haftada bir saçlarınızın kırıklarını aldırmak, saç sağlığını korumak ve saçlarınızı taze tutmak için iyi bir yoldur.

Duş alırken sıcaklığı düşürün

Sıcak su saçınızdaki nemi çekebilir ve saçlarınızın kırılgan hale gelmesine neden olabilir. Saçınızı ılık suyla yıkayın ve ardından suyun biraz daha derecisini azaltıp saçınızı durulayın.

Saçlarınızı ısı ile şekillendirmekten kaçının

Kurutma makineleri saçlarınızdaki nemi alır ve saçınızın kırılma riskini arttırır. Saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinesini saçlarınıza çok yakın tutmamaya özen gösterin. Saçlarınız soğuk aylarda daha hassas olduğu için, herhangi bir saç ısı makinesi bile saçlarınızdaki nemi hemen emer. Kış aylarında saçınızı düzleştirmek ya da kıvırmaktan kaçının.

Islak saç ile evden çıkmayın

Islak saçlar, kuru saçlara göre daha hassastır. Kış mevsiminde ıslak bir saç ile dışarda yürümek saçlarınızın donmasına ve kırılmasına neden olabilir.

Saçlarınıza yağ tedavisi uygulayın

Kış mevsiminde saçlar zarar gördüğü için, yağ bazlı bir saç bakımı ile saçınıza kaybettiği nemi yeniden kazandırın. Kuru, zarar görmüş saçı anında canlandırmak için argan yağı içeren hafif bir bakım formülü seçin. Saçınızın nemini yeniden kazandırmak ve saçınızı korumak için günlük olarak saç uçlarınıza besleyici saç bakım yağları uygulayın.

Haftalık saç maskesi uygulayın

Tıpkı haftalık yüz maskelerinin sağlıklı ciltler için elzem olması gibi, haftalık saç maskeleri de kuru ve zarar görmüş saçlar için önemli bir fark yaratabilir. Saç maskelerini hazırlamak hızlı ve kolaydır. Saç maskeleri saçınıza yumuşatma, nemlendirme ve parlaklık katma gibi avantajlar sunar.

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının

Her gün saçlarınızı yıkayan biriyseniz, alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı geldi. Saçınızı aşırı yıkamak,  saçınızı nemli ve sağlıklı kalmasını sağlayan doğal yağlardan uzak tutacaktır. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine, gün aşırı yıkamanızı öneriyoruz.

Yazıyı Paylaş