Saç Dökülmesi – Saç Mevsim Değişikliği

İletişim
Saç Dökülmesi – Saç Mevsim Değişikliği

Saç dökülmesi; mevsim değişikliği dönemlerinde hem kadınlar hem de erkekler için en büyük sorunlardan biridir. Saçlarınız mevsim geçişlerinde dökülüyorsa saçlarınızın bakımına bu dönemlerde daha fazla özen göstermelisiniz. Sizlere “Saçlar mevsim değişikliğine nasıl hazırlanır?” sorusu konusunda bilgi vereceğiz.  Saçlarınıza sonbahar ve ilkbahar aylarında doğru bakım uygulamalarını gerçekleştirirseniz kış ve yaz aylarında daha sağlıklı saçlara kavuşabilir saç dökülmesi önüne geçebilirsiniz. Şimdi mevsim mevsim saç bakım önerilerini sunalım;

Saç Bakımı

Sonbaharda Saç Bakımı

Yaz aylarında havuz, deniz, kum ve güneş gibi etkilerle saçlarınız sonbaharın gelmesiyle birlikte artık ışıltılı görünümünü yitirir. Bu dönemde saçta dökülme ve saç derisinde pullanma yaşanabilir. Saç kökleri güçsüzleşir. Havaların soğuması ve saçların yıpranmasına bağlı olarak nemini yitirmesi söz konusu olur.

Sonbaharda saçlarınızı haftada 2-3 kez yıkamalısınız. Bunun yanında ılık suyla duş almalısınız. Şampuan kullandıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın.  Sonbahardan itibaren saç şekillendirici kullandıysanız saçlarınızı aynı gün yıkamalısınız. Bu ürünler saçlarınızın uzun süre kuru kalmasına yol açar. Ayrıca saçlarınız sürekli kuruyacağı için saçlarınızı nemlendirmeye özen gösterin.  Duş sırasında saç derinize parmak uçlarınızla dairesel hareketli masaj yaparak kan dolaşımını da hızlandırabilirsiniz. Buna ek olarak sağlıklı beslenmeli ve güçlü saçlar için B vitamini ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

İlkbaharda Saç Bakımı

İlkbahar aylarında güneşin yakıcı etkisinin ortaya çıkmasıyla birlikte saçlarda da değişimler başlar. Kış ayları boyunca soğukların ve ısıtma sistemlerinin etkisiyle saçlarınız kurur. Buna bağlı olarak ilkbaharda saçlarınız canlılığını yitirebilir. İlkbahar aylarından itibaren saçlarınıza canlılık kazandırmak için sürekli nemli tutmalısınız.

İlkbahar aylarında günlük tüketmeniz gereken su miktarını arttırarak vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı her gün almalısınız.  Ayrıca bu dönemde de saçlarınızı ılık suyla yıkamalı ve B vitamini ihtiyacınızı karşılayacak şekilde sağlıklı beslenmelisiniz.  Bu süreçte saç bakımı için gerekli birçok uygulamayı yaparsanız saçlarınız yaz aylarında canlı ve sağlıklı girer.

Mevsim değişikliğine karşı saç bakımı için saçlarınızı besleyecek dört mevsim etkili saç bakım şampuanlarını kullanabilirsiniz.   Ayrıca cildinizin doğal yapısını koruyacak 5.5 PH değerine sahip şampuanlar tercih etmelisiniz. Seranem dört mevsim saç bakım şampuanı gibi ürünler güçlü nemlendirici özelliğiyle mevsim geçişlerinde her saç tipi için günlük kullanılabilecek bir kozmetik şampuandır.

Yazıyı Paylaş