Saçlara İyi Gelen 5 Doğal Yağ

İletişim
Saçlara İyi Gelen 5 Doğal Yağ

Hindistan cevizi yağı, argan yağı, hodan yağı gibi yağlar saçlara ve saç diplerine en iyi gelen doğal yağlar olarak bilinir. Gerçek şu ki, ister cilt bakımı ister saç bakımı olsun, aslında her yağın kendine özgü bir etkisi vardır. Bazı yağlar kepek problemine karşı iyi sonuçlar verirken, bazı yağlar da kuru saçları nemlendirmede oldukça etkilidir.

Hangi yağın saçınıza iyi geleceğini bilmiyorsanız, dermatologlar tarafından en çok tavsiye edilen yağları ve özelliklerini aşağıda sizler için derledik. Bu yağları isterseniz tek olarak isterseniz bu yağları içeren ürünleri tercih ederek kullanabilirsiniz. Merak ediyorsanız şimdi, okumaya devam edin.

Saçlar için Doğal Yağ

1.Hodan Yağı Yağı

Bir tür omega-6 yağ asidi olan hodan tohumu yağı, cildimizin temel koruyucu bariyerini iyileştirmede mükemmel bir doğal yağdır. Hodan tohumu yağı, egzama, seboreik dermatit, sedef hastalığı ve rosacea dahil olmak üzere pek çok saçlı deri ve cilt iltihabını tedavi etmede kullanılmaktadır.

2. Hindistan Cevizi yağı

Hindistancevizi yağı hemen hemen bütün saç ürünlerinin olmazsa olmazıdır. Hindistan cevizi yağı, ısı koruyucu olarak işlev görür, saç tellerini yoğun şekilde nemlendirir, zarar görmüş saçları besler ve kırılmaları önler. Aynı zamanda saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur ve saçın uzamasına katkı sağlar. Hindistan cevizi yağının nem tutma özelliği sayesinde yağ, saçın içinde uzun bir süre kalır ve bu durum saçları daha yumuşak, ipeksi ve parlak hale dönüştürür.

3. Argan Yağı

Argan yağı, Fas’a özgü Argan ağacının meyvelerinde yetişen fındıklardan elde edilir. Morroco yağı veya “sıvı altın” olarak da bilinen argan yağı saçlarınız için harikalar yaratacaktır. Argan yağı, E vitamini, ferulik asit ve yağ asitleri içerir. Bunun yanında argan yağı, saçlarınızı UV ışınlarına karşı korur ve saç hücresi hasarını önleyen antioksidanlar gibi faydalı bileşenlerle doludur. Argan yağı ve argan yağı içeren saç bakım ürünleri, saçlarınızı sadece beslemek ve nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kuruluğu, kırılganlığı ve kıvrılmayı azaltarak saçınızı yumuşak ve şekillenmeye daha uygun hale getirir.

4. Jojoba Yağı

Jojoba yağı, jojoba bitkisinden elde edilir. Jojoba yağı, saçlı deriniz tarafından doğal olarak üretilen yağa benzeyen (sebum) kimyasal bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, saçlı deriniz bu yağı herhangi bir yan etki göstermeden kolayca kabul edebilir. Hindistan cevizi yağına benzer özelliklere sahip olan Jojoba yağı, saç köklerini içten dışa doğru nemlendirir ve kapsamlı bakımını yapar. Aynı zamanda kepek ve kuru saç derisi problemlerini tedavi etmede kullanılır ve saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

5. Zeytinyağı

Son yıllarda zeytinyağını, sadece yemek yaparken değil, aynı zamanda güzellik ve bakım ürünleri söz konusu olduğunda da artık sık sık duymaya başladık. Zeytinyağı, yumuşatıcı etkisi olan skualen ve oleik asit gibi yağ asitlerine yüksek seviyede sahiptir. Bu yumuşatıcılar, saçın hacmini kaplayarak saç tellerini yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Zeytinyağı ayrıca saçlarınızı güneş ışığından korur ve E vitamini bakımından da yüksek değerlere sahiptir.

Yazıyı Paylaş