Yatmadan Önce Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

İletişim
Yatmadan Önce Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yatmadan önce ve uyurken saçlarınızı korumak için en iyi ipuçlarımızı keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gece bakımı terimi genellikle cilt bakım rutinleri için kullanılır. Bu nedenle, gece yatmadan önce saçlarımıza bakım yapmayı genellikle ihmal ediyoruz. Siz uyurken saçlarınızı korumanıza yardımcı olmak için, gece uyumadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucuyu bu yazımızda topladık.

Saç bakım

1. Toplu Saç ile Uyumaktan Kaçının

Dağınık bir topuz ile veya at kuyruğu ile yatmak kulağa zararsız gelebilir, ancak saçlarınız toplandıktan birkaç saat sonra, saçınızı yukarı kaldırdığınız için bu durum saç derinize baskı uygulayabilir ve saçların zarar görmesine ve kopmasına neden olabilir.

Uyurken saçlarınızın yüzünüze gelmesindense, saçlarınızı klasik üç telli örgü veya balık örgü ile toplayabilirsiniz. Saçlarınız örülü bir şekilde uyuduğunuzda, sürtünmeden gelebilecek olan saç kırılmalarını da önlemiş olursunuz. Ayrıca, örgü ile uyuduğunuzda ertesi gün saçlarınızda doğal bir dalga olmasını da sağlayabilirsiniz.

2. Islak Saç ile Uyumayın

Saçlarınızın ıslakken en savunmasız durumda olduğunu unutmamakta fayda var. Saçlar ıslakken daha hızlı kırılır ve formunda bozulmalara daha fazla yatkın olur. Bu nedenle uyumadan önce saçlarınızı kurutmanızı tavsiye ediyoruz.

3. İpek Yastık Kullanmayı Tercih Edin

İpek kumaşlar, pamuklu kumaşlara göre daha yumuşak bir yapıdadır. İpek yastıklar, özellikle geceleri yatağınızda döndüğünüzde, saç uçlarınızın aşırı hasar görmesini ve kırılmasını önler.

4. Saten Örtüler Kullanın

Aynı ipek yastık kılıfı gibi, saten örtüler de saç uçlarınızı korumaya ve saç şeklinizi korumaya yardımcı olacaktır. Saten örtüler aynı zamanda saç kabarmasını da önleyecektir.

5. Doğal Yağ Bakımı Yapın

Saç tipinize bağlı olarak, ayda bir veya iki kez doğal yağlar ile saç maskesi yapmanızı öneriyoruz. Uyumadan önce hindistan cevizi, zeytinyağı, argan yağı gibi doğal yağlarla saçınıza maske yapın ve sabaha kadar saçınızda bekletin. Ertesi sabah uyanıp, saçlarınızı duruladığınızda farkı gözlerinizle göreceksiniz.

6. Yatmadan Önce Saçınızı Fırça ile Tarayın

Bir efsaneye göre, saçların parlaklığını ve uzunluğunu artırmak için saçlar günde 100 kez fırçalanmalıymış… Saçlarınızı yatmadan önce tahta ve kıl bir fırça ile yavaşça taramadığınızda, saçlarınızın gece karışmasını en aza indirmiş olursunuz.

7. Saç Derinize Masaj Yapın

Saç derinize düzenli olarak masaj yapmak kan dolaşımını uyarır. Bu nedenle uyumadan önce saç diplerinize haftada en az 1 kere masaj yapmanızı öneriyoruz. 

8. Kuru Şampuan Uygulayın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, saçlar ıslakken oldukça savunmasızdır. Bu nedenle saçları sürekli olarak yıkamak, saçlı deride biriken doğal yağların tükenmesine neden olur. Saçlarınızı su ve şampuan olmadan temizlemek ve korumak için, geceleri köklerinize kuru şampuan uygulayabilirsiniz.

8. Bitkisel Özlü Doğal şampuanları tercih edin

Seranem 4 Mevsim saç bakım şampuanı doğal içeriği ile saçınızı besler. İçerdiği Argan çekirdeği özü, Bitkisel polisakkaritler nedeni ile ekstra saç kremi kullanmanıza gerek kalmaz.

Yazıyı Paylaş